INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Roman Stobiecki      Roman Stobiecki, wizerunek na podstawie fotografii.
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stobiecki Roman (1877–1961), kupiec, działacz społeczny i gospodarczy w Bydgoszczy, kolekcjoner.

Ur. 11 I w Pleszewie, był synem Antoniego, rzeźnika i restauratora w Ostrowie (obecnie Ostrów Wpol.), i Pelagii ze Sroczyńskich.

W r. 1901 zamieszkał S. w Bydgoszczy i w r.n. wspólnie z Mieczysławem Siuchnińskim przejął sklep Teofila Sypniewskiego przy Nowym Rynku 3 (obecnie nr 20) z materiałami bławatnymi. W r. 1903 założyli wspólnie następny sklep z odzieżą damską w dzierżawionych pomieszczeniach przy Starym Rynku 3, a w r. 1907 skład z garderobą przy Starym Rynku 2 (obecnie nr 22). Od r. 1908 firma funkcjonowała pod nazwą «Siuchniński i Stobecki». W r. 1910 jako pierwsi Polacy nabyli nieruchomość w centrum Bydgoszczy (Stary Rynek 3), gdzie otworzyli 15 III 1912 dom towarowy z polską obsługą, trzeci co do wielkości w mieście. Mimo szykan ze strony władz niemieckich firma prężnie się rozwijała, prowadząc także handel hurtowy. Wydawali też kalendarze informacyjne z adresami polskich kupców i rzemieślników, ale po protestach niektórych czasopism niemieckich i procesie sądowym, zostali za to ukarani grzywną. W r. 1909 był S. jednym z założycieli Tow. Kupców w Bydgoszczy; w r. 1910 pełnił funkcję jego wiceprezesa, w r. 1911 prezesa i w l. 1912–19 ponownie wiceprezesa. Był też członkiem bydgoskiego Tow. Przemysłowców; zasiadając w jego Komitecie Wystawowym, zorganizował w r. 1910 wystawę wyrobów 150 polskich przedsiębiorców. Od r. 1911 był udziałowcem i członkiem zarządu miejscowego Spółdzielczego Banku Ludowego. Przez kilka lat był prezesem Koła Kupiecko-Towarzyskiego w Bydgoszczy. Podczas pierwszej wojny światowej służył S. w armii niemieckiej. Po powrocie do Bydgoszczy, w listopadzie 1918, wszedł w skład miejscowej Polskiej Rady Ludowej; działał w komisjach ds. ogólnych i przychodów. Reprezentował Radę w Urzędzie Miasta i w Izbie Przemysłowo-Handlowej (IPH) w Bydgoszczy, a jesienią 1919 został powołany na przewodniczącego komisji, która miała zajmować się dekoracją miasta na uroczyste powitanie oddziałów WP.

W niepodległej Polsce zajmował się S. głównie działalnością samorządu gospodarczego; w r. 1919 był współzałożycielem bydgoskiego Związku Towarzystw Kupieckich Obwodu Nadnoteckiego (istniał do poł. l. trzydziestych) i został członkiem komitetu organizacyjnego zjazdu kupiectwa pomorskiego w Grudziądzu. W r. 1920 założył Hurtownię Towarów Włóknistych przy Starym Rynku 2 (zlikwidowana pod koniec r. 1933) i Fabrykę Garderoby przy ul. Wojewódzkiej 7. T.r. został członkiem Rady Przybocznej komisarza państw. bydgoskiej IPH; w kadencji 1923–8 był jej wiceprezesem, przewodniczącym Wydz. Sprawozdawczego i Rejestrowego oraz członkiem Wydziałów Socjalnego i Wykształcenia Zawodowego. Od r. 1924 był rzeczoznawcą wełny surowej IPH. W r. 1927, z okazji 25-lecia istnienia, firma «Siuchniński i Stobiecki» została uhonorowana uroczystym posiedzeniem bydgoskiej IPH; utworzono też fundusz stypendialny imienia właścicieli firmy dla młodzieży uczącej się w bydgoskim Liceum Handlowym IPH (S. należał do jego kuratorium). W kadencji 1928–33 był ponownie wiceprezesem IPH, a ponadto przewodniczącym jej Komisji Podatkowej i jednym z przewodniczących Wydz. Handlowego Izby. Od r. 1932 był rzeczoznawcą IPH dla towarów włóknistych. Po likwidacji w r. 1933 IPH w Bydgoszczy pracował w bydgoskiej ekspozyturze IPH z centralą w Gdyni.

S. zgromadził znaczny zbiór numizmatów i wyrobów konwisarskich; w r. 1933 wystawił ich część w bydgoskim Muz. Miejskim, gdzie także zdeponował w l. trzydziestych ok. 140 eksponatów. Dn. 22 XI 1935 był współzałożycielem bydgoskiego Tow. Numizmatycznego i do r. 1939 pełnił funkcję jego prezesa. Wspierał finansowo Dom Polski w Bydgoszczy oraz budowę tamtejszego kościoła Świętej Trójcy, m.in. poręczając kościelne weksle. Był członkiem honorowym bydgoskiego Tow. Śpiewaczego «Halka», a także członkiem prezydium Komitetu Obywatelskiego Niesienia Pomocy Bezrobotnym, gniazda Tow. Gimnastycznego «Sokół» i Tow. Przemysłowców Bractwa Strzeleckiego. Po przyłączeniu Bydgoszczy do woj. pomorskiego reprezentował interesy kupiectwa bydgoskiego w Związku Towarzystw Kupieckich w Grudziądzu.

Po wybuchu drugiej wojny światowej, jesienią 1939, zagrożony aresztowaniem, S. ukrywał się; został pozbawiony domu i przedsiębiorstwa. Od 1 X 1940 pracował jako sprzedawca w sklepie przy Starym Rynku 19. Po wyzwoleniu miasta brał udział w pracach organizacyjnych kupiectwa na Pomorzu. W r. 1945 jako senior kupiectwa pomorskiego uczestniczył w pierwszych zebraniach bydgoskiego Zrzeszenia Kupców Samodzielnych, ale nie wszedł do jego władz. W r. 1948 część eksponatów zdeponowanych w Muz. Miejskim przekazał mu na własność, a w l. pięćdziesiątych podarował kolejne przedmioty, m.in. w r. 1953 zbroję i hełm japoński. Zmarł 6 V 1961 w Bydgoszczy, został pochowany na cmentarzu Nowofarnym. Był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1928) oraz Złotą Honorową Odznaką Kupiecką (1949).

W małżeństwie z Marią z Pilaczyńskich S. nie miał dzieci.

 

Bydgoski słownik biograficzny, Bydgoszcz 1996 III (bibliogr., fot.); – Mazany M., Izba Przemysłowo-Handlowa w Bydgoszczy i Gdyni w latach 1920–1939, „Kron. Bydgoska” R. 22: 2000 s. 26–8, 30; Sarnowska K., Bibliotheca Bernardina, w: Z życia i pracy Bydgoskiej Książnicy, Red. E. Pawlikowska, Bydgoszcz 1965; Sójkowska D., Roman Stobiecki – bydgoski kolekcjoner, „Mater. do Dziej. Kult. i Sztuki Bydgoszczy i Regionu” 2000 z. 5 s. 49 (fot.), s. 50–8; – 40-lecie Zrzeszenia Kupców Samodzielnych w Bydgoszczy, Jednodniówka Jubileuszowa, Bydgoszcz 1949; „Monitor Pol.” 1928 nr 111; – AP w Bydgoszczy: Rejestr Handl. Sądu Pow. w Bydgoszczy, sygn. 44, 340, 1692, 1696; AP w Kaliszu: sygn. 10 (USC Pleszew-m., akt ur. nr 8 z r. 1877), Podkomisariat Naczelnej Rady Lud. w Bydgoszczy, sygn. 6.

Stanisław Błażejewski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.